Vücut Kitle İndeksi ve obezitenin sınıflaması

Aralık 8, 2016

 

Kişiye uygun tedavilerin belirlenebilmesi için şişmanlığın derecelendirilmesi ve kişinin ne kadar şişman olduğunun ortaya konması gerekir. Obezitenin sınıflandırılması için en yaygın kullanılan ölçü “Vücut Kitle İndeksi” (VKİ) dir. VKİ’nin ingilizce karşılığı olan “body mass index” (BMI) dilimizde de kullanıldığı için sıklıkla karşınıza çıkabilir. VKİ boy ve kilonun birlikte değerlendirildiği bir ölçümdür. VKİ hesaplaması, vücuttaki yağ oranını, bölgesel farkları, ırklara göre farklılıkları dikkate almadığı için her zaman doğru sonuçlar vermez ancak pek çok kişide kullanılabilecek pratik bir ölçüm yöntemidir.  VKİ değerinizi Vücut Kitle İndeksim Kaç bölümünden hesaplayarak bulabilirsiniz.

VKİ hesaplaması için kişinin boyu metre cinsinden (örneğin 1,75 m) ve ağırlığı kg. cinsinden (örneğin 85 kg) olarak ölçülür. Boy kendisi ile çarpılır (1,75m X 1,75 m = 3,0625 m2) Daha sonra kişinin ağırlığı bu değere bölünür. (85 kg / 3,0625 m2 = 27,76 kg/ m2) Bulunan değer VKİ değeridir. VKİ değeri 20 ile 25 arasında olan kişilerin ideal vücut ağırlığına sahip normal kişiler oldukları kabul edilir. 25 ile 30 arasındaki kişiler fazla kilolu 30 un üzerinde olanlar ise obez olarak değerlendirilmektedir. Obezite cerrahisi uygulanan hastalar ise genellikle VKİ 40 kg/ m2 dan fazla olan hastalardır.

Genel kullanım gören bu hesaplamada yaş ve cinsiyet dikkate alınmamıştır. Aslında yaş ilerledikçe normal kilo kavramı biraz değişir. Erişkinler VKİ lerini hesapladıklarında normal olarak kabul edilen 20-25 aralığına genellikle giremezler. Bu aralık daha çok gençlerde normaldir. 1989 yılında American National Research Council yaşa göre normal VKİ değerlerini aşağıdaki gibi belirlemiştir.

 

Yorum Yapılmamış