Obezite Cerrahisi

Aralık 8, 2016

 

Aşırı kilolarla yaşamak kesinlikle iyi bir tercih değil. Hayat kalitesini düşüren, pek çok yandaş hastalığa zemin hazırlayan ve ömrünüzü kısaltan bu sorundan doğal yöntemlerle kurtulmak da çok kolay değil. Tüm iyi niyetinize ve gayretinize rağmen kilolarınızdan kurtulamıyorsanız şimdilik en iyi alternatif obezite ameliyatları. Umarız zaman içinde bu soruna ameliyatsız ve etkili çözümler bulunabilir.

Bariatrik cerrahi prosedürler temelde iki etki mekanizmasıyla kilo vermeyi sağlar. İlki midenin boyutlarının küçültülmesi suretiyle alabileceği yiyecek miktarını kısıtlamaktır. İkincisi ise alınan besin maddelerinin barsaklardan emilimini azaltarak kilo verdirmesidir. Bu mekanizmalar uygulanan ameliyat tipine göre tek veya birlikte etkili olurlar. Bariatrik işlemler genellikle hormonal değişiklikler yaparlar. Günümüzdeki çoğu kilo kaybı ameliyatı, minimal invaziv teknikler (laparoskopik cerrahi) kullanılarak yapılır.

En sık görülen bariatrik cerrahi prosedürler gastrik bypass ve sleeve gastrektomi (tüp mide, muz mide) ameliyatlarıdır. Pek çok ameliyat çeşidi tanımlanmış ancak çoğu yan etkilerinden dolayı kullanılamamıştır. Her ameliyatın kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Ameliyat Öncesi, ameliyat tipleri ve ameliyat sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgileri ana sayfadaki “Obezite Cerrahisi” sekmesi altında bulabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.