Kiloların sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Aralık 8, 2016


Obezite, dünyada ve Türkiye’de giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Endüstrileşme ve şehirlerde yaşamın artması bizleri maalesef daha az hareket ettiğimiz bir hayat tarzına yönlendiriyor.Bunun sonucu olarak ortaya çıkan obezite ise sinsi bir tuzak olarak bizleri bekliyor. Bu tuzağa çoktan düşmüş olabilirsiniz ancak çaresiz değilsiniz.

Kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulabilir yeniden sağlıklı bir yaşama dönebilirsiniz.

Obezitenin önlenmesi için hastanın yaşam tarzını kalıcı olarak değiştirmesi gerekiyor. Belli sınırlar geçildikten sonra hastalar diyet yapsalar dahi büyük çabalarla verdikleri kiloları, çok geçmeden genelde daha fazlası ile kalıcı olarak geri alıyorlar. Diyet, egzersiz, zayıflatıcı ilaçlar gibi yöntemlerin hiç biri maalesef obeziteye kalıcı çözümler getiremiyor.

Günümüzde obezitenin tedavisinde en kalıcı yöntem olarak cerrahi tedavi karşımıza çıkmaktadır. Obezite cerrahisi son yirmi yılda hızlı bir gelişim göstermiş ve bugün güvenle uygulanabilen, sonuçlarıyla hastaları ve cerrahları mutlu eden ameliyat teknikleri geliştirilmiştir. Bu tekniklerin uzun dönem sonuçları yayınlanmıştır. Obezite ameliyatları ile hastalarımızı fazla kilolarının yaklaşık yüzde yetmişinden kısa sürede ve kalıcı olarak kurtarabiliyoruz.

Obezite cerrahisinde ana amaç fiziksel görünümü düzeltmek yani kozmetik kaygılar olmamalıdır. Bu cerrahi ile ana hedef; obez bireylerin hayatlarını tehdid eden şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kanser gelişim riski gibi birçok yandaş hastalığın kontrol altına alınması, gelişimi ve ilerlemesinin durdurulması belkide tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Sizlerin tabiri ile obezdim diyebilmek “yeniden doğmak”la eş anlamlı.

Tüm obez hastalarımızın sağlıklı günlerine geri dönmesi umuduyla…

Doç. Dr. Ali HARLAK

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir