Sleeve Gasterektomi

Aralık 8, 2016

Laparoskopik Sleeve Gastrektomi – çoğunlukla “tüp mide”, “muz mide” olarak adlandırılır – midenin yaklaşık yüzde 80’ini çıkararak yapılır. Kalan mide muza benzeyen bir  tüp şeklindedir.

Prosedür

Bu prosedür birkaç mekanizma ile çalışır.

Birincisi, kalan mide normal mideye oranla oldukça küçük hacimlidir ve tüketilebilecek yiyecek miktarını (dolayısıyla kalorileri) önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, daha büyük etki ameliyatın açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolü gibi çeşitli faktörleri etkileyen bağırsak hormonları üzerindeki etkisi gibi gözüküyor.

Kısa süreli araştırmalar, tüp mide ameliyatının kilo kaybı, şeker hastalığının düzelmesi veya remisyonu açısından roux-en-Y gastrik bypass kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, gastrik bypassa benzer şekilde tüp midenin kilo kaybından bağımsız olarak tip 2 diyabetin iyileştirilmesinde etkili olduğunu gösteren kanıtlar da bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatının komplikasyon oranları ayarlanabilir mide bandından fazla roux-en-y gastrik bypass tan azdır.

Avantajları

Midenin hacmini küçülterek gıda alımını kısıtlar.

Açlık hormonlarının salgılandığı kısım çıkarıldığı için açlık hissi azalır
Karşılaştırmalı çalışmalar Roux-en-Y gastrik bypassınkine benzer hızlı ve anlamlı kilo kaybı sağladığını göstermektedir.
Doğal anatomiyi bypass ameliyatlarına göre daha az değiştirir. Barsaklar üzerinde işlem yapılmaz.
Emilim bozukluğuna neden olmadığı için uzun süreli vitamin mineral desteği gerektirmez.
Bağırsak hormonlarında açlığı baskılayan, iştahı azaltan ve tokluk artıracak olumlu değişikliğe neden olur

Dezavantajları

Hastalar dikkat etmezlerse 3-5 yıl içinde kilo alma riski bypassa göre yüksektir.
Tekrar kilo alanlarda ikinci ameliyatlar gerekebilir.

Yorum Yapılmamış