Obezite cerrahisi için uygun muyum

Aralık 8, 2016

Zayıflama Cerrahisi,

  • Hormonal veya ruhsal bir  hastalığa bağlı olmaksızın alınmış aşırı kiloları olan,
  • Düzenli bir diyet programı uygulanmasına karşın zayıflayamayan,
  • Uygun Vücut Kitle İndeksi aralığında olan 
  • Uygun yaş aralığında olan
  • Fiziksel ve ruhsal olarak ameliyata uygun olan 

aşırı kilolu yani morbid obez hastaların tedavisinde kullanılan cerrahi bir tedavi yöntemini tanımlarlar.  

Obezite cerrahisi, bariatrik cerrahi gibi kavramlar da aynı anlamda kullanılmaktadır.

Zayıflama cerrahisi fazla kilolarından şikayetçi olan herkese uygun olan basit bir tedavi değildir.

Vücuttan yağ aldırma gibi ifadelerden çok farklıdır.

Her şeyden önce cerrahi bir tedavi şeklidir. Genel anestezi altında yapılan ciddi bir ameliyatı ifade eder. Ameliyat öncesi, ameliyatı ve sonrası iyi planlanması gereken küçümsenemeyecek riskleri olan bir tedavidir.

Zayıflama cerrahisi sık karşılaştığımız şekliyle 40-50 kg’ın  üzerinde fazla kilosu olan, bu fazla kilolarından dolayı fiziksel ve sosyal anlamda sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanmaktadır.

Daha bilimsel ve dünyada yaygın olarak kullanılan şekliyle zayıflama cerrahisine aday kişileri şöyle tanımlayabiliriz. Vücut Kitle İndeksi (VKİ)  40 kg/m2 den büyük olan  (Bkz. Hesaplama araçları) hastaların çoğu zayıflama cerrahisi için adaydır.

Aşırı kiloları hormonal kökenli başka bir hastalığa bağlı olanlar, bu ameliyatları kaldıramayacak kadar düşkün olanlar veya 18 yaşın altındaki, 65 yaşın üzerindeki hastalar zayıflama cerrahisi için uygun değildir. Yaş sınırları bazen hastaya göre tekrar değerlendirilebilir.  

VKİ 35 ile 40 arasında olan ve beraberinde diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi obeziteye bağlı yandaş hastalıkları olan kişilerde de bu ameliyatlar uygulanmaktadır.

Zayıflama cerrahisi kesinlikle kozmetik kaygılarla yapılan bir işlem değildir. Bu ameliyatları uyguladığımız hastaların kiloları ideal kilolarının çok üzerindedir. Bu fazla kilolar genellikle 50-100 kg civarında iken hastalar ameliyat için başvurmaktalar. Örneğin 165 cm boyundaki bir bireyin 60-65 kg civarında olması beklenir. Bu kişi 110 kg olduğunda zayıflama cerrahisi sınırlarına girer. Organ ve sistemleri 60-65 kg lık bir yüke göre yaratılmış bir bedene fazladan yüklenen 50-100 kg lık yük ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Üstelik bu yük bedenden bağımsız bir ağırlık değildir. Her bir hücresine kan, oksijen, besinler ulaştırılması gereken yani vücudun tüm yaşamsal fonksiyonlarından pay alan bir yüktür.  

Zayıflama cerrahisi uygulanan kişileri kilolu, obez, şişman gibi ifadelerle tanımlamak yetmez. Bu kişiler hastadır. Bu nedenle bu kişilere “morbid obez” denmektedir. Tam Türkçe karşılığı olmayan bu terim şişmanlık hastalığı olarak ifade edilebilir.

Cerrahi tedaviler vücut bütünlüğünü ve yapısını  kısmende olsa bozan, değiştiren invazif işlemleri gerektirdiğinden zorunlu olmadıkça uygulanmaz. Cerrah olarak bizlerde hastalıkların öncelikle diğer tıbbi yöntemlerle tedavisini sonuna kadar destekleriz.  Ne var ki henüz morbid obezite tedavisinde  ilaç, diyet, egzersiz gibi başka hiçbir yöntem kalıcı çözüm sunamamıştır. Bu kapsamda zayıflama cerrahisi çaresiz kalan hastalar için başarısı kanıtlanmış bir çıkış yoludur.  

Yorum Yapılmamış