Ameliyat öncesi hazırlıklar

Aralık 8, 2016

AMELİYAT ÖNCESİ BİLMENİZ VE YAPMANIZ GEREKENLER

Ameliyatına karar verdiğimiz hastalar için aşağıdaki bilgilendirmeyi yapıyoruz.

Obeziteden kurtulmaya karar verdiniz. Sizi bu kararınızdan ötürü tebrik ediyor yeni, sağlıklı ve mutlu bir hayata adım atmak üzere olduğunuzu ifade etmek istiyorum.  Bu önemli süreçte bize güvendiğiniz için kendim ve ekibim adına teşekkür ederim. Doğru adrestesiniz. Çünkü obezite cerrahisi emin ellerde yapılması gereken bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlem ve süreçtir.

İlk görüşme ve muayene sürecinde obezite cerrahisine uygun aday olduğunuza ve bu ameliyattan fayda göreceğinize karar verdik. Ameliyatın amacını, etkilerini, sonuçlarını, ameliyat tiplerini, potansiyel risklerini sizlerle paylaştık. Sizin ve ailenizin bunları bilmeniz, mümkünse bu süreci yaşayanlarla görüşmeniz veya internet üzerinden deneyimlerini okumanız, varsa aklınıza takılan soruları bize sormanız önemli.

Doktorunuzla ilk görüşme ve ilk muayene  sırasında genel sağlık durumunuz, kilo fazlalığınızın derecesi, sebepleri, yandaş hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, tıbbi geçmişiniz ayrıntılı olarak sorgulandı.

Ameliyat öncesi süreçle ilgili bazı hatırlatmalarımızı bu broşürle size yazılı olarak ta sunmak istiyoruz.

Ameliyat öncesinde ciddi bir hazırlık sürecinden geçeceksiniz. Bunun hastane aşaması ortalama iki gün sürecek. Ayrıca duruma göre ameliyat öncesi özel bir diyet süreci geçirmenizi önerebiliriz. Bu işlemlerin sonuçlanmasını da dikkate alarak sizin ve bizim için en uygun ameliyat zamanını birlikte belirleyeceğiz.

DİYETİSYENLE GÖRÜŞME

Hazırlık sürecinde diyetisyenimizle görüşeceksiniz. Kendisinden ameliyat öncesinde ve özellikle ameliyat sonrasında uymanız gereken beslenme programları hakkında bilgi alacaksınız. Diyetisyenimiz özellikle ameliyat sonrası dönemde sizin en önemli danışmanlarınızdan biri olacak. Ameliyat öncesinde yaklaşık iki hafta sürecek özel bir diyet karaciğerdeki yağlanmanın gerilemesini ve karaciğerin küçülmesini sağlar.  Vereceğiniz 3-4 kg bile ameliyatınızın teknik olarak çok daha kolaylaşmasını ve ameliyat sürenizin kısalmasını sağlayacaktır.

Bazı hastalarımızda ameliyata karar verdikten sonra sevdikleri yüksek kalorili gıdaları daha fazla tüketme eğilimi görüyoruz. Bu kesinlikle doğru bir düşünce tarzı değildir. Ameliyat öncesi dönemde kilo almak hem ameliyat sürecini zorlaştırır hem de ameliyat sonrası arzu edilen kiloya ulaşmanızı veya yandaş hastalıklardaki düzelmeyi olumsuz yönde etkileyebilir.

 

PSİKOLOGLA GÖRÜŞME

Obezite bazen ruhsal sorunlardan veya hastalık düzeyinde yeme bozukluklarından kaynaklanabilir. Psikologla görüşmenizde duygu durumunuzu, ameliyata engel olabilecek ciddi  bir psikiyatrik hastalığınız olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyoruz.

 

BİYOKİMYASAL (KAN, İDRAR VB) TETKİKLER

Ameliyat öncesinde bize genel sağlık durumunuz, organ ve sistemlerin durumu, yandaş hastalıklarınız hakkında değerli bilgiler verecek kan ve idrar tetkikleri yapacağız. Bunu bir check – up gibi değerlendirebilirsiniz. Bu tetkiklerle kansızlık olup olmadığından başlayıp, hormon düzeyleriniz, tiroid, böbrek, karaciğer fonksiyonlarınıza, vitamin, mineral düzeylerinize, kanama pıhtılaşma değerlerinize kadar geniş bilgiler edinebileceğiz. Varsa eksikleri tamamlayıp sorunları ameliyat öncesinde tedavi edeceğiz. Bu tetkikleri sizin tercih edeceğiniz bir hastanede de yaptırabilirsiniz. Bu tahliller aşağıda listelenmiştir.

Dexametazon yükleme testi: (Kan tahlillerini yaptıracağınız günün bir öncesi gece saat 23.00 de 1 mg Dekort® tablet ağızdan alınmalıdır. Dekort® tablet eczanede 0,5 mg. Veya 0,75 mg  olarak satılmakta olup 0,5 mg lıktan 2 tane veya 0,75 mg lıktan 1 tam +1 çeyrek bölünerek yutulmalıdır. Ertesi sabah hastaneye giderek sabah 09:00 dan önce kan örneği veriniz.)

Kan Sayımı (Hemogram), Tam İdrar, Açlık Kan şekeri,  BUN, Kreatinin,  Sodyum, Potasyum, AST, ALT, Total Bilirubin, Direkt bilüribin, Alkalen Fosfataz, GGT,  Trigliserid, Total Kolesterol, LDL-Kolesterol, HDL-Kolesterol, Ürik asit, Kalsiyum, Kortizol, T3, T4, TSH, Parathormon, HbA1C, İnsülin, C-Peptid, Beta HCG, PSA, Demir, Demir bağlama kapasitesi, Ferritin, Folik Asit, Vitamin B 12, PTZ, INR, ANTI HBS, HBS AG, ANTI HIV, ANTI HCV, Kan Grubu Kartı

 

BATIN ULTRASONOGRAFİSİ:

Ameliyat öncesinde radyoloji uzmanımız karın içi organları ultrason aracılığıyla görerek değerlendirecek. Ultrasonografik inceleme ile varsa safra kesesi taşlarınızı, karaciğer büyüklüğünü ve yağlanma derecesini, pankreas, böbrek, dalak ve benzeri karın içi organlardaki sorunları tespit etmemiz için oldukça önemlidir.

 

MİDE ENDOSKOPİSİ

Obezite cerrahisinde midenin anatomik yapısı değiştiriliyor. Bazı ameliyatlar (tüp mide) sadece mide üzerinde yapılırken bazılarında (Gastrik by pass benzeri) ince barsaklara da müdahale ediliyor. Tüp mide ameliyatında kalan midenin ve oniki parmak barsağının tamamına eskiden olduğu gibi endoskopla ulaşılabilirken diğer ameliyat yöntemlerinde midenin bir kısmına veya oniki parmak barsağına endoskopla ulaşmak ameliyat sonrasında mümkün olmuyor. Bazı guruplar ameliyat öncesi her hastaya endoskopi yaparken biz yapılacak ameliyat tipine, hastanın tıbbi geçmişine şikayetlerine göre endoskopi yapıp yapmama kararı veriyoruz. Endoskopi anestezi eşliğinde ve uyutularak yapıldığından hastalar için zor bir işlem olmaktan çıkmış durumda.

 

KOLONOSKOPİ/ MAMOGRAFİ : Riskli hastalarda önerebildiğimiz tetkiklerdir. Obezite meme ve kolon kanseri için bir risk faktörüdür.

 

KARDİYOLOJİ MUAYENESİ

Kalp sağlığınız ameliyat sürecini rahat atlatabilmeniz için çok önemli. Kardiyoloji uzmanınca muayeneniz yapılıp, EKG, gerekirse eko, eforlu EKG ve diğer tetkikler yapılarak ameliyata engel veya tedavi edilmesi gereken bir kalp sorununuz olup olmadığı değerlendirilecek.

 

GÖĞÜS HASTALIKLARI MUAYENESİ: Hazırlık sürecinde muayene, akciğer filmi ve gerekirse ileri tetkiklerle solunum sisteminiz değerlendirilecek. Doktorunuz veya Anestezi uzmanı gerekli görürse ayrıca Göğüs Hastalıkları Uzmanınca değerlendirileceksiniz. Varsa solunum sorunlarınız tedavi edilecek veya ilave tedbirler alınacak

 

ENDOKRİNOLOJİ MUAYENESİ

Ameliyat için uygun olan obezite “eksojen” yani fazla yemek yemeye bağlı obezitedir. Bazı hormon hastalıkları veya düzensizlikleri de obeziteye yol açabilir. Eğer obezite hormonal bir bozukluğa bağlıysa, obezitenin tedavisi için hormon hastalığının tedavisi ön plana geçer. Tiroid hormon bozuklukları (guatr), kuşing hastalığı (böbrek üstü bezinin bir hastalığı) aşırı kilolara neden olabilen başlıca hormonal bozukluklardır. Ayrıca obez hastalarda en sık rastlanan yandaş hastalık olan diyabet yani şeker hastalığı da insülin hormonu ile ilişkilidir. Diyabetli hastalarda obezite cerrahisi bazı farklılıklar gerektirebilir. Bu nedenlerle endokrinoloji uzmanının değerlendirmesi önem kazanmaktadır. Endokrinologlar her zaman ekibimizin önemli bir parçasıdır.

 

ÖNEMLİ UYARILAR

 

ASPİRİN VE BENZERİ KAN SULANDIRICILARI AMELİYATTAN EN AZ BİR HAFTA ÖNCE KESMELİSİNİZ. Bu ilaçlar kesilmediği takdirde ameliyatta pıhtılaşma sistemi görevini yapamaz ve kanamalar durmayabilir. Gerektiğinde doktorunuz bunların yerine ameliyat sürecindede kullanacağınız düşük molekül ağırlıklı heparinleri başlayacaktır. Ameliyat öncesi kullandığınız diğer ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

 

SOLUNUM EGZERSİZLERİ  YAPIN  Akciğerlerinizin iyi çalışması ameliyat sonrası iyileşmeniz için çok ama çok önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde sizden derin nefesler alarak akciğerlerinizi açmanızı isteyeceğiz. Bu egzersizlere ameliyata bir hafta kala başlamanız yararlı olacaktır. Çoğu medikal marketlerde bulabileceğiniz triflu (üç top) ile sık sık çalışmalısınız. Alete üflemek şeklinde değil, içinize derin nefes çekerek üç topu da hareket ettirmelisiniz.

 

SİGARA İÇMEYİN: Sigarayı mümkünse ameliyattan iki ay önce bırakmanız çok yararlıdır. Yeni bir hayata başladığınız bu dönemde fazla kilolarınızla birlikte sigarayıda hayatınızdan çıkarmalısınız.

 

KALABALIK KAPALI MEKANLARDAN UZAK DURUN: Ameliyata yakın dönemde gelişecek bir gribal enfeksiyon bile ameliyatınızın ertelenmesine sebep olabilir.

 

AMELİYAT ÖNCESİ KARIN BÖLGENİZİ TRAŞ ETMEYİN: Jiletle yapılacak traş enfeksiyon riskini arttırır. Gerekli traşınız hastanede traş makinası ile yapılacaktır.

 

AMELİYATTAN BİR GÜN ÖNCE BOL SU İÇİN, SIVI ALIN.

 

AMELİYAT ÖNCESİ SON GECE SAAT 23.00 DEN SONRA HİÇBİRŞEY YEMEYİN VE İÇMEYİN: Ameliyat sırasında midenizin boş olması anestezi riskleri açısından çok önemlidir. Bu uyarıya kesinlikle uymalısınız.

 

AMELİYAT SABAHI ERKENDEN HASTANEDE OLUN

 

AMELİYATTAN 30 DK ÖNCE MUTLAKA TUVALETE GİDİN VE İDRARINIZI YAPIN:

 

AMELİYAT SONRASI FAZLA SAYIDA ZİYARETÇİ KABUL ETMEYİN:

Ziyaretçiler hem sizi yoracak hem de enfeksiyon riskini arttıracaktır.

 

ARTIK GİDEREK BÜYÜYEN AİLEMİZİN BİR PARÇASISINIZ. ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN.

Yorum Yapılmamış