Ameliyat kararını veririken

Aralık 8, 2016

Eğer morbid obezseniz önünüzde üç seçenek var.

Birincisi yaşam tarzınızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek, daha sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenerek, egzersizi artırarak kilo vermek. Bu en ekonomik ve en sağlıklı seçenek. Ancak başarı şansınız yüzde beşin altında. Kararlı iseniz ciddi kilolar verebilirsiniz. Ancak genellikle bu süreci devam ettirmek zor. Bir süre sonra verilen kiloların birazda fazlasıyla geri döndüğü sık görülen bir durum. Bu seçenek ilaçlarla veya başka ürünlerle desteklense bile sonuç değişmiyor.

İkincisi obezite cerrahisi yöntemleriyle yani ameliyatla kilo vermek. Bu yöntemler fazla kiloların yüzde 70 kadarını yaklaşık bir yıllık bir süreçte verdiriyor ve obeziteye bağlı yandaş hastalıkların düzelmesini sağlıyor. Sonuçlar oldukça iyi. Hastalar tekrar normal bir hayata dönüyorlar. Aslında mucizevi sonuçları var. Ancak bir ameliyat gerektiriyor, sindirim sistemi anatomisini yani doğal olan yapıyı az yada çok değiştiriyoruz. Kabul edilebilir sınırlarda olsa da her ameliyat gibi riskleri var, yan etkileri var. Günümüzde obez hastalar için en başarılı sonuçlar cerrahi tedavilerle sağlanabiliyor. Üçüncü seçenekte açıklayacağımız kilolarla yaşamaya göre çok daha iyi bir seçenek.

Üçüncü seçenek kilolarla yaşamak. Bu hiç tavsiye etmediğimiz bir seçim. Kilolar giderek artacak, hayatınızı kısıtlayacak, şeker ve tansiyon başta olmak üzere bir çok hastalık çıkacak, burada saymadığımız pek çok sorunla hayat kaliteniz giderek düşecek ve beklenenden 10 ile 15 yıl daha önce öleceksiniz.

Hastalarımız ameliyata karar verirken haklı olarak tereddütler yaşıyorlar. Ameliyatsız kilo vermeyi mutlaka denemelisiniz. Başaramıyorsanız gönül rahatlığıyla bize başvurabilirsiniz. Bu kararı verirken önce doğru bilgiler almalısınız. Genellikle ailenizden birileri bu kararınıza muhalefet edecektir. Bu sizi sevdikleri ve sizin başınıza bir şey gelmesinden korktukları için. Olumsuz örnekler haber olarak yayınlanıyor ve hastaları korkutuyor. Yaşamın her alanında bazı riskler var. Uçakla seyahat edecek kişinin hep uçak kazalarına odaklanması doğru bir yaklaşım olmaz. Milyonlarca insan uçakla seyahat ediyor ve hedeflerine konforlu biçimde ulaşıyorlar.

Yorum Yapılmamış